Results 2017

Results 2017

Event   Starters First Second Third Fourth
1a Yare & Bure ODs
Anne Mackintosh Trophy
13 Peacock

Tim Frary

White Ermine

Paul Carrington

Red Admiral

David Talbot

Clouded Yellow

Nick Gill

1b Broads ODs

The Silver Cup

4 Harnser

Danny Tyrell

Avocet

Nico Bental

Puffin

Philip Harston

 
1c Junior Allcomers – 1200 and over

Junior Challenge Cup

7 Ruby

Will Pank

Smine

Grace Pank

Blueberry

Maddy Smith

 
1d Lasers & Splashes – handicap

 

0 No starters      
2a Punts – handicap

Punts Challenge Cup

5 Goldeneye

Dick Roe

Comet

Richard Whitefoot

Grayling

Aalastair Drew

 
2b Mixed OD handicap

Loynes Challenge Cup

17 Scarlet Admiral

Ian Tims

Ghost

James Dugdale

Clouded Yellow

Nick Gill

Hairstreak

P Montague

2c Yeomans

The Wherry Cup

3 Fire Opal

George Whitefoot

Lara

J Rawlinson

Montheile

C Male

 
3a* Cruiser handicap

 

10 Breeze

Colin Chettleburgh

Melinda

Paul Howes

Ladybird

Clive Richardson

 
3b* Cruiser handicap

 

9 Goldfish

Hugh Ferrier

Mystery

Matt Ford

Martlet

Hilary Franzen

 
3c/d Combined results

Barton Broad Challenge Cup

17 Ruby

W Pank

Red Admiral

David Talbot

Helen

Peter Bainbridge

Scarlet Admiral

Ian Tims

3c Any rig Biggies handicap

 

16 Red Admiral

David Talbot

Helen

Peter Bainbridge

Scarlet Admiral

Ian Tims

Grebe

C Haslam

3d Any rig smallies handicap

 

1 Ruby

Will Pank

     
4* Fixed keel handicap (Pursuit)

Moore’s Challenge Cup

18 Helen

Peter Bainbridge

Silver Blue

Simon Daniels + Barton Regatta Challenge Cup

Ruby

Will Pank

Goldeneye

Dick Roe

5a* Cruiser handicap

 

10 Breeze

Colin Chettlebugh

Beth

Glynn Howarth

Melinda

Paul Howes

 
5b* Cruiser handicap

 

8 Alchemy

Richard Smith

Harrier

Dom Copping

Martlett

Hilary Franzen

 
3 a/b

5 a/b

Combined Cruiser HC

Rogue Trophy

18 Breeze

Colin Chettlebugh

Melinda

Paul Howes

Melinda

Paul Howes

Martlett

Hilary Franzen

6a Ant cup handicap

Ant Challenge Cup

5 Merlin

A Wilton

Hawk

Elysia Ferrier

Honeycomb

Paul Watson

 
6b Splashes

Sally Webster Trophy

0 No entries      
6b Lasers

Alec Simpson Challenge Cup

0 No entries      
7* Rowing

The Loki Trophy

2 Grace Pank Maddy Smith    
  Best Dressed Yacht   Damsel

Andy Hilton