Results 2018

Barton Broad Open Regatta 27th August 2018

Event   Starters First Second Third Fourth
1a Yare & Bure ODs
Anne Mackintosh Trophy
5 Silver Blue

Simon Daniels

Chalkhill Blue

Phil Montague

Clouded Yellow

Nick Gill

Hawk

Elysia Ferrier-Hanger

1b Broads ODs

The Silver Cup

7 Swan

Anthony Boardman

Red Shank

Edward Rudd

Puffin

Philip Harston

Dipper

Henry Bird

1c Junior Allcomers – 1200 and over

Junior Challenge Cup

1 Vitalstatistix

Charlotte Rudd

     
1d Lasers & Splashes – handicap

 

2 Laser Blade

Jonas Osborn

Red Rocket

Curtis Drew

   
2a Punts – handicap

Punts Challenge Cup

2 Goldeneye

Richard Roe

Merlin

Andrew Wilton

   
2b Mixed OD handicap

Loynes Challenge Cup

11 Swan

Anthony Boardman

Clouded Yellow

Nick Gill

Silver Blue

Simon Daniels

Chalkhill Blue

Phil Momntague

2c Yeomans

The Wherry Cup

2 Brandy Bottle

Paul Barker

Fire Opal

George Whitefoot

   
3a* Cruiser handicap

 

7 Breeze

Colin Chettlebugh

Beth

Glynn Howarth

Pippa

Geoff Angell

Pippinjack

Paul Stevens

3b* Cruiser handicap

 

8 Amaryllis

Chris Tuckett

Sprite

Mark Elson

Alchemy

Richard Smith

Martlet

Hilary Franzen

3c Any rig Biggies handicap

 

9 Merlin

Andrew Wilton

Goldeneye

Richard Rogue

Helen

Peter Bainbridge

Clouded Yellow

Nick Gill

3d Any rig smallies handicap

 

14 Laser Blade

Jonas Osborn

Red Rocket

Curtis Drew

Timshell

Jack Copping

Fireball

Edward Wildman

3c/d Combined results

Barton Broad Challenge Cup

14 Merlin

Andrew Wilton

     
4* Fixed keel handicap (Pursuit) 17 Merlin (Dinghy)

Andrew Wilton

Laserblade

Jonas Osborn

Red Rocket

Curtis Drew

Silver Blue (Keelboat)

Simon Daniels

   

Barton Dinghies Trophy

  Merlin (Dinghy)

Andrew Wilton

     
   

Moore’s Challenge Cup

  Silver Blue (Keelboat)

Simon Daniels

     
   

Ladies’ Dinghy Trophy

  Laserblade

Jonas Osborn

     
5a* Cruiser handicap

 

6 Breeze

Colin Chettleburgh

Pippinjack

Paul Stevens

Breth

Glynn Howarth

Swallow

Peter Goshawk

5b* Cruiser handicap

 

9 Amaryllis

Chris Tuckett

Martlet

Hilary Franzen

Sabrina 2

John Holmes

Alchemy

Richard Smith

3 a/b

5 a/b

Combined Cruiser HC

Rogue Trophy

15 Amaryllis

Chris Tuckett

     
6a Ant cup handicap

Ant Challenge Cup

  Merlin

Andrew Wilton

Hawk

Elysia Ferrier-Hanger

Exclaim

Martin Mills

 
6b Splashes

Sally Webster Trophy

  No entries      
6b Lasers

Alec Simpson Challenge Cup

2 Laserblade

Jonas Osborn

Red Rocket

Curtis Drew

   
7* Rowing

The Loki Trophy

  No entries      
  Best Dressed Yacht   Solace

Edward Rudd